Nákupy

27.3.2020

Domácí kutilství: vyrobte si sušené květiny

Máte doma nějaké sušené květiny, nebo jste spíše příznivcem pokojových rostlin? Kupujete si často řezané květiny? U těch sušených je hlavní výhodou především trvanlivost – tuto vlastnost oceníme v dobách, jako prožíváme nyní, kdy je velmi problematické jít jen tak do města a obstarat si čerstvé květy.
Jak si tedy můžete doma vyrobit krásnou sušenou květinu a ponořit váš byt do té správné kouzelné atmosféry?

květiny v hrnku

  1. Vyberte si správný druh květin, které budete sušit. Ideální jsou růže, levandule, slunečnice, z bylinek je to třeba šalvěj.
  2. Jak je sušit? Důležité se věnovat jim individuálně a vybrat vhodný způsob, jak je usušit, aby si zachovaly svou krásu. Třeba růže se suší vždy hlavou dolů.
  3. Jak dlouho to potrvá? Nemusíte samozřejmě zůstat jen u jejich rozvěšení nebo rozprostření na příhodná místa a zbylý čas věnovat čekání a chození okolo. Žijeme v době plné moderních technologií a můžeme je využít i pro tento účel. Některé květiny můžeme sušit v mikrovlnné troubě, pokud ji nastavíme na nejnižší stupeň. Tento proces je velmi rychlý a pokud nic nepokazíme, barvy našich květin by neměly být porušeny. Připadá-li vám tento způsob příliš drastický, můžete použít třeba některé vysoušecí prostředky, obsahující glycerin – díky nim budou vaše rostlinky dlouho působit živě a čerstvě.

Povedlo se? Gratulujeme! Teď zbývá už jen vymyslet další postup. Nejjednodušší variantou využití je samozřejmě umístění do vhodné vázy nebo nádoby, kde budou dělat dlouho radost vašim očím.
Chcete-li však ještě pokračovat a využít kreativní náladu, kterou jste při sušení rozvířili, nabízíme další alternativy domácího tvoření:

žena v poli

  • Zarámování. Stačí jen naskládat květiny na pevný podklad a umístit společně do rámu. Velmi vkusné a originální, protože jste vnitřek tohoto obrazu sami vyrobili.
  • Věnec. Pokud se chystáte na hřbitov, navštívit své blízké, kteří již nejsou mezi námi, nebo si chcete jen ozdobit domovní dveře sezónním kvítím, můžete vyrobit věnec z usušených rostlinek.
  • Ozdoba. Kdo říká, že musíte všechny květiny využít pro jeden účel? Někdy je lepší si je rozdělit na skupinky a potom jimi ozdobit třeba rám zrcadla, rámeček na fotografii nebo přebal deníku.