Životní styl

1.2.2019

Proč vlastně oslavujeme zločin?


Představte si, že vám na ulici třeba ukradnou peněženku. Nebo vám coby pokladníkovi, lhostejno zda v obchodě, na poště nebo v bance, strčí před obličej pistoli a přinutí vás tak vydat veškerou hotovost. Představte si, že se vrátíte domů a tam na vás čekají vypáčené dveře a vevnitř spoušť a absence snad všeho, co se dalo odnést a mělo nějakou cenu.
žena s pistolí


Nepříjemná představa, že? To hned začnete vyvádět, shánět se po policii, dožadovat se urychleného a rázného zákroku a nápravy. Nevěřím, že by v tu chvíli někdo řekl, že je ten gauner vlastně borec, když se k něčemu takovému dokázal rozhoupat, a že si zaslouží, aby se o něm rozšířily nějaké pochvalné zvěsti.


Ovšem zároveň si v některých případech počínáme my lidé zcela nelogicky. Namísto abychom zločin přinejmenším pranýřovali a činili vše pro jeho odsouzení, činíme docela jinak. Máme kdejakého syčáka doslova za hrdinu.


Nevěříte? Vzpomeňte třeba na Jánošíka. Nebo na Kajínka. A těmito jmény to ani zdaleka nekončí.


Namísto toho, aby se jim svět vyhýbal velkým obloukem a odsuzoval je, stali se tito a jim podobní doslova nezapomenutelnými superstar, jimž se dostalo nemalého zájmu a nejedné oslavy v médiích i jinde. A jediné vysvětlení, jež by tuto situaci snad dokázalo alespoň nepatrně odůvodnit, je to, že se tito nedotkli právě našeho majetku, respektive nesáhli na náš vlastní život. A „z cizího krev neteče“.


Někým podobným, ale světově známějším, je i dvojice Bonnie a Clyde. Zamilovaná dvojice bankovních lupičů, kteří spolu páchali brutální trestnou činnost, spolu byli i dopadeni a zabiti.
dvě pistole


Jistě, jejich počínání možná zčásti ospravedlňuje skutečnost, že se jejich love story odehrála za ekonomické krize, která byla nesrovnatelně horší než ta, již pamatujeme i my sami z dob pouhých několik let nazpátek. Že za nich byla nouze taková, že leckdy nebylo co jíst, a tito se rozhodli pro takové řešení, pro jaké se rozhodli.


Clyde Barrow a Bonnie Parkrová však byli navzdory jejich glorifikaci docela obyčejní kriminálníci toho nejhrubšího zrna. Na čemž nic nemění ani to, že jsou i symbolem touhy po vzdoru a velké lásce, kráčející svou vlastní cestou.


Dvojice https://www.aluworld.cz/bonnie-a-clyde/ by tak měla být logicky zavrhována. Jenže překvapivě není. Protože jsme my lidé nějací divní. Tak divní, že bych se nedivil, kdyby se jednou stali legendami třeba i Češi Dana a David. Vražedkyně důchodců a majitel nejdražšího ‚krabicového vína‘ na světě. Kteří také jen ‚šli svou cestou‘.


Proč vlastně oslavujeme zločin?
5 (100%)2